Zdjęcia dronem – co należy wiedzieć o tej technice?

Zdjęcia dronem – co należy wiedzieć o tej technice?

Ciężko wyobrazić sobie uwiecznienie ważnych imprez rodzinnych, wesel, komunii, czy urodzin bez zrobienia zdjęć. Te popularne, robione, przy pomocy aparatów fotograficznych, towarzyszą nam właściwie od zawsze. Praktycznie każdy posiada w swoim domu mniej lub bardziej zaawansowany aparat, a jeśli nie, to wykonuje zdjęcia swoim smartfonem. W świecie fotografii króluje w ostatnim czasie jeszcze jedno urządzenie — dron. Poznaj zasadę jego działania.

Fotografowanie dronem, czyli jak uzyskać zdjęcia z wyższej perspektywy?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — czy dron sobie z nią poradzi?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja — ważny wyznacznik robienia dobrych zdjęć dronem

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Lokalizacja — sprzymierzeniec dobrej sesji zdjęciowej

Użycie drona wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim wystartujesz z dronem, rozejrzyj się za jakąś bezpieczną, najlepiej otwartą i w miarę pozbawioną przeszkód przestrzenią. Ważne jest to zwłaszcza na początku, kiedy nie masz jeszcze zbyt dużej wprawy. Jeśli maszyna spadłaby na ziemię lub wylądowała w nieodpowiednim miejscu, mogłaby zrobić komuś krzywdę. 

Nie tylko obecność ludzi, ale także ukształtowanie terenu będzie miało wpływ na pracę. Dla bezpieczeństwa swojego sprzętu unikaj miejsc w okolicach zbiorników wodnych, wystających gałęzi, krzaków oraz słupów i budynków.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Mirella Adamska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Mirella Adamska
Zdjęcia dronem – co należy wiedzieć o tej technice?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka