Sauna w domu - czy warto się na nią zdecydować?

Sauna w domu - czy warto się na nią zdecydować?

Sauny towarzyszą nam już praktycznie od wieków. Już starożytni Rzymianie doceniali ich właściwości wpływające na poprawę wyglądu skóry, samopoczucie i zdrowie. Sauny pochodzą z kilku kultur, ponadto współcześnie znacznie się rozwinęły za sprawą technologii. To wszystko sprawia, że wybór idealnej sauny dla siebie nie należy do najłatwiejszych. Dziś weźmiemy pod lupę najpopularniejsze rozwiązania, które być może sprawdzą się także u Ciebie. Dowiesz się nie tylko o zaletach posiadania własnej sauny, ale także o tym, z jakim kosztem wiąże się jej wybudowanie.

Czym dokładnie jest sauna?

Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje parę grup saun różniących się sposobem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości zbudowania sauny warto pamiętać na etapie planowania nowego domu. Można wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie lub dużą łazienkę, w jakiej może się ona zmieścić.

Jakie są popularne typy saun?

Popularne typy saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para produkowana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra - jest odmianą sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej za pomocą pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana również finśką. Wilgotność w niej oscyluje na poziomie około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki osiągane są taką samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień - jest innowacyjnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Na jaką saunę się zdecydować?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna działa na niezwykle wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla poniektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z nadwagą i z reumatyzmem.

Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów zdrowotnych na kłopoty skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak polecane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu przez pocenie się wywołane podgrzaniem tkanek organizmu przez fale podczerwone.

Z jakim kosztem wiąże się wybudowanie sauny?

Najprostszym i najczęściej wybieranym rodzajem sauny domowej jest kabina, przypominająca wyglądem i wielkością kabinę prysznicową. Koszt jej budowy będzie zależał od materiałów, jakie zostaną użyte. Może to być zarówno drewno, jak i elementy szklane (szyby). Przeciętny koszt tego etapu w przypadku sauny infrared to około 2500-3000 zł. Jeśli decydujemy się na saunę fińską, należy liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 5000 zł.

Niezależnie od tego czy decydujemy się na adaptację istniejącego pomieszczenia, czy postawienie całkiem nowego, konieczny będzie zakup pieca. Możemy postawić na piece opalane drewnem oraz elektryczne. Koszty pieców do sauny zaczynają się od około 1500 zł. 

Informacje
Dodany przez użytkownika: Sławomir Stępień
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Sławomir Stępień
Jak niskim kosztem odnowić swój dom lub mieszkanie?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jakie drzwi zewnętrzne kupić do domu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Sauna w domu - czy warto się na nią zdecydować?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak krok po kroku udekorować puste ściany?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jak niskim kosztem odnowić swój dom lub mieszkanie?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jakie drzwi zewnętrzne kupić do domu?
Komentarze: 0
Ocena: brak