Olej z czarnuszki – czy warto go stosować?

Olej z czarnuszki to naturalny i całkowicie bezpieczny środek, który zastępuje apteczne leki. Nie przejawia on skutków ubocznych, dlatego każdy może bez obaw sprawdzić na sobie jego właściwości. Zanim sięgniesz po znane preparaty na katar sienny, kaszel, czy anginę, wypróbuj ten właśnie cenny, czarny olejek. Dokuczają Ci problemy ze strony układu pokarmowego? Olej z czarnuszki z pewnością temu zaradzi.
W razie zatrucia pokarmowego także może wspomóc olej z czarnuszki. Nieomalże każda apteka poratuje Cię produktem w postaci kapsułek do połykania oraz płynu do podania ustnego. Poza tym olej z czarnuszki ma również działanie wspomagające odpowiednią pracę wątroby.
Sama roślina kwitnie między czerwcem a wrześniem. Posiada charakterystyczne białe lub niebieskie kwiaty i czarne, trójgraniaste nasiona. Z kolei olej przybiera kolor miodowy, ciemnobrązowy bądź też żółtopomarańczowy. Jego smak oraz zapach jest niezmiernie intensywny, nieco gorzki i korzenny.
Olej z czarnuszki w wygodnych kapsułkach
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno ma w składzie wapń, żelazo, potas, biotynę, beta-karoten, selen, witaminę E, biotynę, sód, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest wykorzystywany w celu wzmocnienia wytrzymałości dzieci oraz dorosłych. Przejawia działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Na kłopoty skórne, poparzenia słoneczne, łupież, trądzik czy atopowe zapalenie skóry też użytkowany jest olej z czarnuszki. Każda apteka dysponuje zarówno płynem do podania doustnego, jak i również kapsułkami.
Produkt ten może okazać się pomocny w opanowywaniu stresu, w wyciszeniu oraz walce z zaburzeniami snu. Sposób przyjmowania oraz dawkowanie znajduje się w instrukcji dołączonej do opakowania. Olej z czarnuszki powinny ograniczyć panie w ciąży oraz dzieci poniżej trzech lat.
Czy inne dary natury mogą dorównać olejowi z czarnuszki?
Czarnuszka i pozyskiwany z niej olej to naturalnie tylko jeden z przykładów. Takich darów natury jest o wiele więcej, a gojnik jest jednym z bardziej interesujących. Gojnik może być wspaniałym wsparciem dla układu odpornościowego, dodając energii, poprawiając witalność, eliminując zmęczenie i wahania nastroju. Wykorzystywany jest do leczenia grypy oraz przeziębienia, a także infekcji uszu. Zawarta w nim dopamina i serotonina wykazują właściwości uspokajające nerwy, przez co jest stosowany jako środek zwalczający depresję oraz nerwicę. Może poprawiać samopoczucie oraz pracę mózgu. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych i profilaktyce zaburzeń nerek także warto wykorzystać gojnik.
Szałwia libańska, bo tak brzmi zamienna nazwa gojnika przyniesie ulgę także w dusznościach, objawach demencji starczej, czy chorobie Alzheimera. Mówi się, że jest pomocny we wspomaganiu walki z niektórymi nowotworami. Do tego wszystkiego jest to bogate źródło tanin i przeciwutleniaczy, a także składników mineralnych — żelaza, magnezu i cynku.
Komentarze
Klaudia Kubiak
Oo nawet nie wiedziałam o istnieniu takiego olejku. Chętnie wypróbuje go w leczeniu trądziku!
Oliwier Wilk
Z tym olejem to też trzeba uważać. Ważne, żeby źródło było sprawdzone, bo inaczej może nie mieć w sobie za wiele wartości.