Nuty zapachowe w perfumach – jak je wybrać?

Nuty zapachowe w perfumach – jak je wybrać?

Perfumy mają sprawiać, że pięknie pachniemy, a przy tym stajemy się pewne siebie i czujemy się lepiej. Dzięki dobrze dopasowanemu zapachowi możemy podbijać świat. Warto więc wiedzieć, które z nut dominują w naszych ulubionych perfumach, aby eksperymentować z różnymi produktami. Należy pamiętać, że jest to kompozycja różnorakich olejków zapachowych, które łączą się w niesamowitą całość, która na każdej skórze pachnie nieco inaczej. Jakie rozróżniamy nuty i które są idealne dla Ciebie?

Nuty kwiatowe w najlepszych perfumach 

Istnieją cztery podstawowe grupy aromatów, które da się umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują prawie we wszystkich perfumach kobiecych. Przeważnie trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, które stają się w pełni wyczuwalne po kwadransie od aplikacji i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty używane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one pachnidło bardziej romantycznym, eleganckim i kobiecym.

Orientalne nuty w najlepszych perfumach

Jest to najbogatsza oraz najbardziej zróżnicowana grupa, która od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest kwalifikowany do grupy lekkich, wschodnich zapachów, żywice – typowo orientalnych. Paczula i drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, które zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy powrócić do perfum.

Nuty świeże w najlepszych perfumach

Pojawiają się w nucie głowy, to znaczy tej pierwszej, wyczuwalnej od razu. Świeże, lekkie, bardzo przyjemne, w ich skład wchodzą między innymi trawy i nuty zielone, zapachy morskie i wodne. W kole zapachów do orzeźwiających kwalifikowane są również nuty owocowe, również te lekko słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne. Wyjątkowym typem zapachów świeżych są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako indywidualna grupa, bowiem jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z cytryny, limetek, pomarańczy, grapefruitów, pomelo, kwiatów pomarańczy, ale również do tego grona zaliczana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych oraz drzewnych są zioła, te mocno aromatyczne, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Nuty drzewne w najlepszych perfumach

Nieco tajemnicze, modne w perfumach dla mężczyzn bądź jako element nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, aczkolwiek każdy gatunek pachnie w inny sposób; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale także skóra i drzewa orientalne, niesłychanie pachnące. Mają one za zadanie wydostać głębię perfum, wprowadzić delikatne przejścia pomiędzy następnymi nutami, zmiękczać i powodować, że cała kompozycja sprawia wrażenie komfortowej. Istnieją również takie aromaty, jakie swoją mocą i zdecydowaniem górują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Inne, równe interesujące nuty w najlepszych perfumach 

Jest także wiele innych nut, które uwielbiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie zaliczają się one do żadnej z powyższych kategorii, lecz również są warte uwagi. Są to między innymi zapachy kojarzące się nam z jedzeniem. Budzą u nas pozytywne emocje i przyjemność, ponieważ nasz umysł wiąże je z czymś smakowitym. Najpopularniejsze z nich to kawa, miód, czekolada, kakao oraz wiele innych nietypowych nut, które również używane są przy produkcji perfum.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Wiola Kwiatkowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Wiola Kwiatkowska
Nuty zapachowe w perfumach – jak je wybrać?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Komentarze
Maciej Kania

Uwielbiam testować nowe zapachy i mam już pokaźną kolekcję perfum.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Moda i uroda
Pielęgnacja cery – jak odpowiednio o nią dbać?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Dlaczego warto mieć przy sobie zegarek?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dobieramy kolory makijażu do typu urody!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?
Komentarze: 1
Ocena: brak