Poznaj strategie, które pomogą zapamiętać treść z lektury szkolnej!

Wielu uczniów spostrzega czytanie lektur szkolnych jako coś nieprzyjemnego i niepotrzebnego. Powodem jest brak zrozumienia tekstu, który sprawia, że nie mogą go zapamiętać. Aby zachęcić dzieci do czytania książek, należy zastosować odpowiednie strategie, które zwiększą prawdopodobieństwo zapamiętania tekstu, a dzięki temu zaczną dawać przyjemność. W dzisiejszym wydaniu prezentujemy skuteczne strategie, które pomogą pokonać problem z czytaniem lektur szkolnych!
Przypilnuj, żeby w domu był spokój!
Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał czytać pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku całą książkę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron możemy czytać w ciągu jednego dnia.
Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli chcemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, powinniśmy zostawić telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym samym zaoszczędzimy dużo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danym momencie pomóc na ogrodzie bądź w kuchni. Jeśli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na później.
Znajdź rozwiązania, które utrwalą zdobytą wiedzę!
Po przeczytaniu rozdziału możesz zajrzeć do opracowań lektur z wyjaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, warto przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i pisał.
Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach wydarzenia oraz emocje z nimi związane, jakie sami przeżyli. Z tej przyczyny zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi i elementy, jakie zostały pominięte bądź odmienione.
Notatki – kluczowy element utrwalenia wiedzy zdobytej z lektury szkolnej!
Zakup zeszyt, który miej stale pod ręką, gdy masz zamiar wziąć się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać istotne informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może przedłuży to twoje zmagania z książką, ale z pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, kiedy coś ci umknie.
Priorytetową sprawą jest podejście dziecka do czytania lektur!
Większość dzieci szkolnych męczy się podczas czytania lektur. Traktują to jako karę i niepotrzebną stratę czasu, którą mogliby poświęcić na ciekawsze i bardziej interesujące rzeczy. Jak zmienić podejście dziecka do czytania książek? Na pewno wyjaśnić mu, że postacie z opowieści żyją w odmiennym czasie. Dlatego lektura napisana jest trudniejszym językiem, jednak można bohaterów porównać do dziadków, którzy również żyli w dawnych czasach!
Komentarze
Brak komentarzy