Jak krok po kroku udekorować puste ściany?

Jak krok po kroku udekorować puste ściany?

Szczęśliwy dom to szczęśliwe życie. Ostatnio w modzie jest urządzanie domu w zgodzie z założeniami filozofii wellness, która stawia na równowagę pomiędzy ciałem a umysłem. Mówi ona, że to, co nas otacza, bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Głównym założeniem w aranżacji wnętrza w stylu wellness jest unikanie bałaganu. Zagracona i chaotyczna przestrzeń, nie dość, że zaburza estetykę, to często również powoduje stres. Bardzo ważne jest również stworzenie strefy do relaksu, gdzie będziemy mogli być sami ze sobą i oderwać się od codziennych problemów. Warto wprowadzić te elementy do naszych domów. Nie trzeba na to poświęcić wiele wysiłku i czasu.

Jak krok po kroku zaaranżować ścianę? 

Można zacząć od podstawowej charakterystyki naszego domu. W jakim stylu go urządziliśmy, co uwielbiamy, czego nie lubimy, jakie są nasze pasje i co chcielibyśmy oglądać każdego dnia na naszych ścianach. Nie trzeba się martwić, że coś nie wyjdzie, ponieważ zawsze można to zmienić, najczęściej wprowadzając drobne poprawki. Jeżeli mimo dobrych chęci nie mamy absolutnie żadnego pomysłu, jak urozmaicić nasze wnętrze, poszukajmy inspiracji w Internecie, w branżowych gazetach, czy w programach telewizyjnych o zagospodarowaniu mieszkań, a jeżeli to nic nie pomoże, zasięgnijmy porady u profesjonalisty zajmującego się architekturą wnętrz.

W zależności od tego, czy jesteśmy minimalistami, czy kolekcjonerami wszelakich bibelotów, powinniśmy mieć określoną wizję, jak ma wyglądać udekorowana ściana, np. w salonie. Istnieje na to bardzo dużo koncepcji. Zaczynając od najprostszej – możemy zawiesić na ścianach obrazy, w ramach albo bez. Mogą to być różnego rodzaju pejzaże, rodzinne fotografie czy nowoczesne plakaty. W tym miejscu dobrze jest zatrzymać się przy zdjęciach rodzinnych, ponieważ można je wyeksponować w naprawdę ciekawy oraz oryginalny sposób. Możemy je zawiesić w harmonijnym szyku bądź postawić na spontaniczność i pogrupować je ze sobą w przeróżny sposób, na przykład na jednej ścianie zdjęcia ślubne, a na innej pamiątki z podróży.

Sprawdzone dekoracje na ściany Twojego pomieszczenia

Ciekawą opcją może być również wydzielenie na ścianie fragmentu, który pokryjemy tapetą o oryginalnym wzorze, a później obramujemy ozdobną listwą, stwarzając jakby obraz. Można wykonać kilka takich „obrazów” obok siebie, nadając mieszkaniu nowoczesnego i wyrazistego charakteru. O ile nasze lokum nie należy do największych, niezwykle prostym trikiem, żeby je optycznie powiększyć, jest zawieszenie na ścianach luster.

Mogą one różnić się od siebie kształtem, a nawet stylem, efekt będzie niesłychanie pozytywny. Alternatywą dla często bezbarwnych i pozbawionych charakteru obrazów, mogą być interesujące grafiki z atrakcyjnymi nadrukami. Eleganckie będą czarno-białe plakaty, ale również te, o głębokim nasyceniu barw. Zupełnie naturalnie wyglądają również gotowe obrazki, powieszone obok siebie na ścianie, które bez kłopotu wyszukasz w sklepach online.

Ciekawym, ale tak naprawdę odświeżonym pomysłem z przeszłości, jest wieszanie na ścianach tzw. makram z roślinnością, czyli splecionych w atrakcyjny wzór sznurków, tworzących swego rodzaju kosz dla roślin. Jest to interesująca alternatywa dla standardowych doniczek, która zjawiskowo zdobi ściany. Jeżeli dużo podróżujesz, możesz zastanowić się nad kupnem drewnianej mapy świata, która znakomicie prezentuje się na pustej ścianie. Ta nietypowa ozdoba może służyć nie tylko jako element dekoracyjny, ale również być swego rodzaju ścianą wspomnień, na której zaznaczysz miejsca, które już zwiedziłeś. Możesz do tego użyć specjalnych pinezek bądź od poszczególnego państwa poprowadzić sznureczki, na których zakończeniach umieścisz zdjęcie z podróży.

Czy coś ogranicza nas podczas aranżacji wnętrz?

Nie ograniczaj się w działaniu i pomysłach na stworzenie przestrzeni, w której będziesz spędzał dużo czasu i będziesz chciał się zrelaksować i zregenerować. Czasami wydaje nam się, że zmiany w domu to uciążliwy remont związany ze stresem i kosztami, a prawda jest taka, że już niewielkie przeróbki, które wprowadzisz, mogą być wystarczające, żebyś odnalazł więcej satysfakcji i miał poczucie, że jesteś w odmienionej przestrzeni. Warto często skoncentrować się na detalach, one też mają wielką moc w dekorowaniu i urządzeniu miłej i klimatycznej atmosfery.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Grażyna Makowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Grażyna Makowska
Jak krok po kroku udekorować puste ściany?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Komentarze
Jędrzej Urbański

W moim salonie żona powiesiła na ścianach parę luster.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak niskim kosztem odnowić swój dom lub mieszkanie?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jakie drzwi zewnętrzne kupić do domu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Sauna w domu - czy warto się na nią zdecydować?
Komentarze: 0
Ocena: brak